2010. augusztus 12., csütörtök
hazi-hurka-keszitese
Hozzávalók a hushoz:
- 1 disznó fej (bőrös, szalonnás, husos részek) ,
- 1 tüdő
- 1 lép
- fél, esetleg egy egész máj (fél máj csak olyankor van, ha mindenki lecsip a már megabált májból, merthogy az is nagyon fincsi, jól megsózva)
- olyan husok, (inkább husfalatok, amelyeket már sem sütni, sem főzni nem érdemes, mert nem formásak, vagy esetleg még a véres husok is belekerülhetnek az abáló lébe)
- a disznó két füle (ilyenkor még megkapom, mert nincs sajtkészitési időszak)
A fenti hozzávalókat egy nagy fazékban, vagy szabadban bográcsban (lassu tüzön, hogy ne habozzon) meg kell abálni, mindaddig, amig a hus a fejcsonttól elválik. –Ha mégis habzás keletkezne abálás közben, akkor azt egy szürőkanállal leszedem-
Amikor megfőtt, kiszedjük az abáló léből, lecsontozzuk és ledaráljuk.
Kb 5 kg mennyiséghez adom meg a hozzávalókat, de persze ez mindig izlés dolga, ki mennyire szereti sósan, és füszerezetten.
Füszerezéshez:
15-20 dkg rizs (amit előre, akár előző nap is) félig főttre elkészitek. Lényeg, hogy inkább ropogós legyen a rizs, mert ha teljesen megfő, akkor ragacsos lesz)
1 csomag 2,5 dkg-os őrölt bors
1 evőkanálnyi őrült majoranna (AKAROM MONDANI: ŐRÖLT) :) de ez már itt marad, a vicc kedvéért is :)
2 nagyobb babérlevél
2 nagy fej vöröshagyma, zsirjával együtt (apró kockára vágva és zsiron megdinsztelve)
1 evőkanál piros füszerpaprika
Só --- ez teljesen izlés szerint, de 2 kisebb evőkanálnyit előre bele lehet tenni, aztán gyurás közben, és után kóstolni, s ha még kell, akkor pótolni.
Elkészitése:
Az összedarált husmennyiséghez hozzáadjuk a félig megfőzött rizst, a megdinsztelt vöröshagymát zsirjával együtt, a borsot, a sót, a majorannát, a piros füszerpaprikát,
(A babérlevél a rizs főzéséhez szükséges, azt nem tesszük bele)
Jól összedolgozzuk, többször is átgyurjuk, közben kóstoljuk, mert elképzelhető, hogy só még kell bele.
A só mennyisége akkor elégséges, -illetve a kisült hurka akkor lesz izletes, ha- a betöltés előtt jócskán sós izü az anyagunk, tehát picit el lehet sózni.
Amikor már a bélbe betöltöttük a hurka-anyagot, akkor forrásban lévő tiszta vizben (abáló lében) forrástól számitva pár percig még átfőzzük, de csak addig, amig a bél megabálódik. Az idő mindig attól függ, hogy vékony, vagy vastagbélben töltjük a hurkát.
Ha elkészült, szürővel és egy fakanál segitségével –lehetőleg csepegtetős tálcára kiszedük a léből, kihütjük és lehet sütni, vagy fagyasztóba rakni.
Ha azonnali használatra (sütésre) készitjük a hurkát, akkor az abálás elmaradhat.
Ha ilyen vastagbélbe töltjük a hurkát, akkor kell az utolsó abálásnak kicsit hosszabbnak lennie.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Olyan hurka nincs amiben nincs máj ?
VálaszTörlésVan ugy keresd, hogy rizses hurka, ezekben nincs maj, de a tobbi husfelel benne van es a fuszerek is ugyanazok.
TörlésVan. A véres hurka.
VálaszTörlésVagy a szabolcsi tüdős hurka
VálaszTörlésÉs azt hogy csinálod?
TörlésMi meg mindig 3 féle hurkát készítünk disznóvágáskor ...
VálaszTörlésMája, tüdős, véres ....
Mi a májasba kevés őrölt szegfűborsot , a tüdőshöz teszünk morzsolt majorannát, és a véreshez meg őrölt kapormagot teszünk, persze a jó sok hagymás sült hús szaftját mind a 3 féle hurkához teszünk eosztjuk a hurkák mennyisége szerint ...Mindenféle ízesítésű hurkát ettem már, de ezzel az általam leírt fűszerezéssel ízlik a legjobban ....a családnak is.persze a sót, borsot nem írtam, de a májasba kimondottan csak fehér őrölt borsot teszünk ..a többibe meg fekete borsot !
Sziasztok. Tudna nekem valaki rizs nélküli hurka receptet mondani???
VálaszTörlésA véres hurka a májas 1/3-a. Az 1/3-hoz adjuk a vért és a szegfűborsot. Így lesz finom !
VálaszTörlésVan még a zsömlés hurka/sváb, a húsos hurka, a bogádit a Spar rendszeresn árulja, meg lehet izlelni: Egyik jobb, mint a másik! Én a majorannát a májas hurkába tenném, hiszen az a máj mindenkori alapfűszere, bármit készítünk belőle! Babérlevelet nem használnék a hurkához, ez nem krumlifőzelék!
VálaszTörlésPersze a baberlevel nem is megy a hurkaba, hanem a rizs elofozesebe megy es utana kidobjak.
Törlés